Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Mevlana ile Konfuçyüs'ün evren ve ahlak görüşleri üzerine bir karşılaştırma

Diğer Başlık: A Comparison of the universe and the moral views of Mevlana and Confucius

Oluşturulma Tarihi: 2012

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmamış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Din felsefesi,

Yazar(lar): SERTDEMİR, İlknur (Yazar),

Emeği Geçen(ler): OKAY, Bülent (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Doğu Dilleri ve Edebiyatları (Sinoloji) Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2012 Yayınlandığı Sayfalar: 151 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Mevlana, Konfuçyüs, evren ahlak, dünyevi hayat, ahlaki düzen, ahlaki değerler, insan sevgisi, Mevlana'nın evren ve ahlak görüşleri, Konfuçyüs'ün evren ve ahlak görüşleri


Özet

Dünyevi hayata odaklanarak görüşlerini beyan eden Mevlana ve Konfuçyüs, evreni saran düzen ve dengeye paralel olarak gelişebilen ideal bir toplum yaratmaamacı ile düşüncelerine yön veren iki düşünürdür. Onların yaşadığı dönemlerin siyasi,sosyal ve kültürel durumu, hedefledikleri nizami topluma etki eden başlıca unsurlarıoluşturmaktadır. Bu amaç uğruna iki düşünür, yaratılan en seçkin varlık sıfatıylatanımladığı insanoğluna sorumluluk yüklemek ile birlikte ahlak kavramını esas kuralolarak kabul etmiştir. Böylelikle insan ile ahlak bütünlüğüne ulaşan Mevlana veKonfuçyüs, ahlaki değerleri baz alarak bazı prensipler ortaya koymuştur.Buprensipler,insanlığın manevi duygularına ve karakter yapısına yönelik olaraksergilediği tutum ve davranışları teşkil etmektedir. Onların bakış açısında bireylerin yaşamına doğrudan temas eden bir ahlaki düzenin varlığı, toplumsal reformun sağlanabilmesi adına asıl gerekliliği temsil etmektedir. Sonuç olarak, onların somutdünyayı merkeze alan evren fikirleri ile insan sevgisi temelli ahlak görüşleri incelendiğinde birbiri ile bağlantılı olan pek çok ortak noktaya sahip oldukları görülebilmektedir.

Abstract

Mevlana and Confucius who express their opinions focusing on worldly life,are two philosophers guided by the ideas with the aim of creating an ideal societywhich develops in parallel with the order and balance that surrounds the universe.Political, social, and cultural conditions of the periods they lived, are the majorelements which affect the regular society that they aimed at. For the sake of thispurpose, both philosophers have conferred the responsibility to human being whichthey describe as the most privileged living creature. They have also adopted theconcept of morality as a basic rule. In this way reaching the integrity of human andmorality, Mevlana and Confucius have revealed some principles on the basis ofmoral values. These principles constitute the attitude and behaviours which act as forspiritual feelings and characteristic qualities of humanity. In their view, the presenceof a moral order that directly contact with the life of individuals, represents the actualnecessity to achieve the social reform. In conclusion, when their ideas of universe,centered on concrete world, and views of morality based on humanity; it can be seenthat they have many common points related with each other.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31567
 • Online
  • Ziyaretçi: 244
  • Üye: 0
  • Toplam: 244

Detaylı İstatistikler