Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

TÜRKİYE’DE POLİSİYE ROMAN: Osman Aysu Romanları

Oluşturulma Tarihi: 2004

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Yazar(lar): BAYRAM, Elif Güliz (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayınlayan: GAZETECİLİK ANA BİLİM DALI Yayın Yeri: ANKARA Yayın Tarihi:


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler TÜRKİYE’DE POLİSİYE ROMAN: Osman Aysu Romanları
Özet “Türkiye’de Polisiye Roman: Osman Aysu Romanları” adlı bu tezin konusu Osman Aysu’nun romanlarının incelenmesidir. Batı’da kent yaşamının karmaşık ilişkilerinin sonucunda ortaya çıkan ve gelişen polisiye roman, zamanla toplumsal hayatta yaşanan değişimlere ayak uydurmuş ve böylece de yeni alt türleri ortaya çıkmıştır. Fransız Devrimi döneminde gotik roman ile başlayan bu süreçte, kentleşme, adalet-yargı-emniyet gibi örgütlerin kurulmasıyla dedektif hikayeleri yazılmıştır. Burada romanın amacı cinayetin kim tarafından ve neden işlendiğini aydınlatmaktır. Daha sonraları Dünya Savaşlarının etkisiyle romana giren casusluk, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm dünyada yaşanan değişim ve Soğuk Savaş’ın da polisiye romanı etkilemesiyle romanda ileri teknoloji ürünlerinin ve güçlü bir örgütlenmenin desteğini arkasında bulan “yeni casusların” hikayeleri anlatılmaya başlanmıştır. Ancak bu dönem casusların istihbarat ve operasyon maceralarının yanı sıra romanda ekonomik, kişisel ve politik çıkarlar sonucu işlenen suçlar da konu edilmiştir.Türkiye’ye polisiye romanlar Osmanlı döneminde, Batı türü bir kent-yaşam ve ilişkiler sonucundan daha çok, Batılı toplumlar ile Osmanlı İmparatorluğunun ilişkilerinin artması ve Osmanlıda Batılılaşma hareketlerinin başlamasıyla birlikte, ilk olarak çeviriler yoluyla gelmiştir. Daha sonra pek çok yerli yazar telif eserler de yazmıştır.1980 sonrası yaşanan toplumsal değişim ve gelişmeler sonucunda polisiye romanların çeviri veya telif eserler ile okura ulaştırılmasında bir artış gözlenmektedir. Osman Aysu da 1980 sonrası dönemde eser vermeye başlamış (1994) ve Batılı yazarların romanlarını iyi analiz etmesi dolayısıyla da başarılı uyarlamalar yazmıştır. Aysu’nun uluslararası olayları konu alan romanları gerçek anlamda thriller türünün örnekleridir. Bu romanlar, tıpkı türün geliştiği ve dünyaya yayıldığı A.B.D. edebiyatında olduğu gibi, teknoloji ve güçlü bir örgütün desteğini arkasında bulan casusların veya onlarla işbirliği yapan kişilerin hikayelerini anlatmaktadır. Aysu’nun bunlar dışındaki romanları ise thriller öğelerinden yararlanmakla birlikte, bu türe dahil edilemeyecek, çeşitlilik gösteren yapıtlardır. Yazar, romanlarında içinde bulunduğu toplumun ve kültürün de öğelerini irdeleyerek, polisiyenin Türkiye’deki uyarlamalarını yazmaktadır.
İçindekiler
Açıklamalar “Türkiye’de Polisiye Roman: Osman Aysu Romanları” adlı bu tezin konusu Osman Aysu’nun romanlarının incelenmesidir. Batı’da kent yaşamının karmaşık ilişkilerinin sonucunda ortaya çıkan ve gelişen polisiye roman, zamanla toplumsal hayatta yaşanan değişimlere ayak uydurmuş ve böylece de yeni alt türleri ortaya çıkmıştır. Fransız Devrimi döneminde gotik roman ile başlayan bu süreçte, kentleşme, adalet-yargı-emniyet gibi örgütlerin kurulmasıyla dedektif hikayeleri yazılmıştır. Burada romanın amacı cinayetin kim tarafından ve neden işlendiğini aydınlatmaktır. Daha sonraları Dünya Savaşlarının etkisiyle romana giren casusluk, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm dünyada yaşanan değişim ve Soğuk Savaş’ın da polisiye romanı etkilemesiyle romanda ileri teknoloji ürünlerinin ve güçlü bir örgütlenmenin desteğini arkasında bulan “yeni casusların” hikayeleri anlatılmaya başlanmıştır. Ancak bu dönem casusların istihbarat ve operasyon maceralarının yanı sıra romanda ekonomik, kişisel ve politik çıkarlar sonucu işlenen suçlar da konu edilmiştir.Türkiye’ye polisiye romanlar Osmanlı döneminde, Batı türü bir kent-yaşam ve ilişkiler sonucundan daha çok, Batılı toplumlar ile Osmanlı İmparatorluğunun ilişkilerinin artması ve Osmanlıda Batılılaşma hareketlerinin başlamasıyla birlikte, ilk olarak çeviriler yoluyla gelmiştir. Daha sonra pek çok yerli yazar telif eserler de yazmıştır.1980 sonrası yaşanan toplumsal değişim ve gelişmeler sonucunda polisiye romanların çeviri veya telif eserler ile okura ulaştırılmasında bir artış gözlenmektedir. Osman Aysu da 1980 sonrası dönemde eser vermeye başlamış (1994) ve Batılı yazarların romanlarını iyi analiz etmesi dolayısıyla da başarılı uyarlamalar yazmıştır. Aysu’nun uluslararası olayları konu alan romanları gerçek anlamda thriller türünün örnekleridir. Bu romanlar, tıpkı türün geliştiği ve dünyaya yayıldığı A.B.D. edebiyatında olduğu gibi, teknoloji ve güçlü bir örgütün desteğini arkasında bulan casusların veya onlarla işbirliği yapan kişilerin hikayelerini anlatmaktadır. Aysu’nun bunlar dışındaki romanları ise thriller öğelerinden yararlanmakla birlikte, bu türe dahil edilemeyecek, çeşitlilik gösteren yapıtlardır. Yazar, romanlarında içinde bulunduğu toplumun ve kültürün de öğelerini irdeleyerek, polisiyenin Türkiye’deki uyarlamalarını yazmaktadır.
Haklar
Notlar

Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31565
 • Online
  • Ziyaretçi: 126
  • Üye: 0
  • Toplam: 126

Detaylı İstatistikler