Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Orta ve Üst Paleolitik dönemde insan davranışlarının incelenmesi

Diğer Başlık: Study of the Middle and Upper Paleolithic period human behaviors

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): COĞRAFYA, ANTROPOLOJİ, REKREASYON,

Yazar(lar): TEPE, Pekin Bengisu (Yazar),

Emeği Geçen(ler): GÜLEÇ, Erksin (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Antropoloji Bilim Dalı Paleoantropoloji Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 97 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Orta Paleolitik, üst Paleolitik, taş aletler, sembolik davranışlar, Anadolu, middle Paleolithic, upper Paleolithic, stone tools, symbolic behaviors, Anatolia.


Özet


Orta ve Üst Paleolitik Dönem’deki insanın davranışsal, sembolik özellikleri ve ortaya çıkış koşullarını konu edinen bu çalışmada taş alet endüstrileri arasındaki geçiş aşamalarında iklimsel, evrimsel ve kültürel değişimler belirtilip değişimlerin ilk olarak gerçekleştiği yerler ve kaynakları yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Homo Sapiens’in ilkin formları ve Üst Paleolitik Devrimini gerçekleştiren formları arasındaki farklar, Afrika, Levant, Anadolu ve Avrupa’da incelenen dönem insanlarının kullandıkları teknolojiler, arkeolojik kanıtların buluntu yerleri, kullanılan geçiş ve aletendüstrileri arasındaki farklılıklar ve ortaya çıkış yerleri, üretim tarzları ve insanın kültürel değişimi Anadolu’daki önemli buluntu yerleri de eklenerek bölgeler arası benzerlikler, farklılıklar ve bufarklılıkların nedenleri belirtilmeye çalışılmıştır. 


Abstract

This study focuses on the occurrence, behavioral and symbolic characteristics of humans, who lived in Middle and Upper Paleolithic Eras. This focus point includes an interpretation on the sources and places, tracing with climatic, evolutionary and also cultural changes, which happened in transitional stages of the stone tools industries. This study tries to explain the similarities and differences, and also main reasons of these differences, with help of a number of facts as follows: differences in between first humans (Homo sapiens) and Upper Paleolithic forms of humans, the technologies that used by humans who lived in Africa, Levant, Anatolia and Europe region, findspots, differences in between transition and stone tools industries and also occurrence places of them, styles of manufacturing and cultural shifts, and finally analyzing important findspots in Anatolia with this point of view.İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31540
 • Online
  • Ziyaretçi: 221
  • Üye: 0
  • Toplam: 221

Detaylı İstatistikler