Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Hititlerde toplu nüfus aktarımları ve ülke içinde kullanımları

Diğer Başlık: Mass deportations in Hittites and using of them through country

Oluşturulma Tarihi: 2016

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): DİL VE EDEBİYAT, COĞRAFYA, ANTROPOLOJİ, REKREASYON,

Yazar(lar): TİRO, Ali Osman (Yazar),

Emeği Geçen(ler): ARIKAN, Yasemin (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2016 Yayınlandığı Sayfalar: 89 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Hititler, NAM.RA, nüfus aktarımı, toplumsal yapı, Hittites, public deportation, social structure.


Özet

Nüfus ve yönetimi, devletlerin sosyal yapıları ile ilgili olduğu kadar, yönetim politikaları ile de ilgilidir. Bu açıdan bakıldığında ise devletlerin nüfus politikalarının, toplumun ülke içinde dağılımları ile ilgili değişimleri kontrol etmek konusunda kişilerin yaşam yerlerini değiştirme olgusunun hem sosyal sistem hem de yönetim organizasyonu açısından iki boyutu vardır. Nüfus aktarımının açıklanması için her iki boyuttan da ele alınması ve bunların birbirleriyle ilişkilerinin ve birbirlerine etkilerinin de incelenmesi gerekir. Hitit devri Anadolu’su içinde, devlet tarafından gerçekleştirilen nüfus aktarımları konusu, konu ile ilgili olarak elde var olan çivi yazılı birinci el kaynak sayısının fazlalığına rağmen, bu kaynaklarda yöntem, amaç, daha önceki aktarımlara yapılan atıfların yetersiz olması, yani içeriğinde konu ile ilgili detaylara fazla yer verilmemesi ve değinilmemesi gibi nedenlerle gereken şekilde ele alınamamıştır. Hititlerdeki nüfus aktarımları, benzerlerinden farklı olarak genel bir devlet politikasından çok, krallara göre değişen anlamlarda uygulanan bir strateji gibi görünmektedir. Bu çalışmada ise ana konu başlıkları altında, ilgili metinler değerlendirilmiş ve konu çivi yazılı metinlerle örneklendirilmeye çalışılmıştır.


Abstract

Population and population management is relevant with management policy as much as its social structure of state. From this point, inhabitants policy of states has two dimensions that both social system and management organization, on controlling the changings about distribution of population through the country. In order to explain public transportation and deportation, it needs to be considered bidimensionally and be examined on relations with each other effects on each other. The public transportation issue which is led by state itself has not been examined sufficiently although the excessive amount of written first hand cuneiform texts existence, but the content of them not enough for the method, purpose and adresses the previous transportations during the Hittite era in Anatolia. Deportations in Hittite, unlike their counterparts, seems to a strategy which is being used in different meanings vary from king to king, rather than a general state policy. In this study, texts being utilized and the issue has been tried to illustrated with textsİçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31495
 • Online
  • Ziyaretçi: 128
  • Üye: 0
  • Toplam: 128

Detaylı İstatistikler