Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Qın Hanedanlığı ordusunun tarihi gelişimi

Diğer Başlık: Historical development of Qin Dynosty army

Oluşturulma Tarihi: 2016

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): DİL VE EDEBİYAT,

Yazar(lar): CERAN, Yusuf (Yazar),

Emeği Geçen(ler): OKAY, Bülent (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Doğu Dilleri ve Edebiyatları Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2016 Yayınlandığı Sayfalar: 140 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Qin Hanedanlığı,ordui imparator Qin Shi Huang Di, Terra Cotta yeraltı ordusu,Çin ordusu,savaşan devletler, silahlar,Qin Dynosty,army,Emperar Qin Shi Huang Di,Terra Cotta army China army,warring states,army


Özet

Birçok devletin iktidar ve güç mücadelesi için savaştığı Çin tarihinde Savaşan Devletler dönemi ayrı bir zaman dilimidir. M.Ö 221-206 yılları arasında hüküm süren ve Qin Hanedanlığı adıyla anılan bir devlet bölgede hüküm süren diğer altı devleti fethederek düşman ordularını yok ederek yeni bir ordu kurmuştur. Sonunda, Qin Hanedanlığı ülkeyi tek bir imparatorluk ve yönetim altında birleştirmiştir. Ülkenin imparator Qin Shi Huang Di kontrolünde birleşmesinden sonra Legalist politik düşünceler ışığında sert yasalar ve ağır ceza sisteminden oluşan yeni bir hükümet oluşturulmuştur. Yasaların standart hale getirilmesi, yazı sistemi, para ve ağırlık birimlerinin ülke genelinde ortak hale getirilmesi konusunda birçok reformlar gerçekleştiren imparator, aynı zamanda tüm ülkeyi birbirine bağlayacak yeni yollar ve kanallar ile tarımı geliştirmek amacıyla sulama sistemleri inşa etmeyi başarmıştır. Çevredeki göçebe saldırılarını durdurmak amacıyla, ülkeyi kuzeyden kuvvetlendirmek için planlar yapmış ve Çin’in kuzey bölgesinde bugünkü Çin Seddi’nin ilk inşa edilmesi emrini vermiştir.Qin Hanedanlığı ordusu, yönetimin bürokratik ve imparatora hizmet eden yetkililerin oluşturduğu bir hiyerarşi ile yönetilmesine rağmen, o dönemin en son gelişmiş silahlarını, ulaşım sistemini ve savaş taktiklerini kullanan reformist bir ordu özelliği taşıyordu. Daha önceki hanedanlıklar ile karşılaştırıldığında, Qin ordusu, zamana ait en son gelişmiş silahları kullanmış, ancak askeri gücüne rağmen imparatorluğun ömrü pek uzun olmamıştır. İmparator Qin Shi Huang Di’nin ölümünden sonra, tahtı ve yönetimi ele geçirmek için yapılan teşebbüsler ile yapılan ayaklanmalar124imparatorluğu kısa sürede zayıflatarak kendisinden sonra tarih sahnesine çıkacak olan Han Hanedanlığının kurulmasına yol açmıştır. Uzun süre hüküm sürememesine rağmen Qin Hanedanlığı Çin tarihinde gelecek hanedanlıkları fazlasıyla etkilemiştir.

Abstract

The Warring States period marked a time in China when several states battled each other for power. One state, lasting from 221 to 206 B.C. and named for its heartland of Qin Dynasty which was formed after conquest of of six other states, built a strong army that defeated the armies of the rivaling states. Eventually, the Qin dynasty united the country under one government. Under the rule of emperor Shi Huangdi, after unifying China, the emperor followed Legalist political beliefs and created a strong government with strict laws and harsh punishments. He made a great reform in fields of Standard laws, writing system, money, and weights throughout China, also he achieved in unifiying China, building network of roads and canals, irrigation system to improve farming. In order to protect against nomadic invasions, he develop plans to fortify country northern border and ordered the initial construction of the Great Wall across northern China.Qin’s military was revolutianory in that it used most recently developed weaponry, transportation and battle tactics, though the government was bureaucratic and administered by a hierarchy of officials serving the emperor. Comparing the previous dynasties, Qin military used the most advanced weapons. But despite its military strength, Qin dynasty did not last long. After the death of emperor Shuand Di, attempts of placing throne and control the administration of dynasty, many revolts broke out and weakened empire soon and helped to found the Han Dynasty. Despite its rapid end, Qin dynasty influenced future empires in Chinese history.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31495
 • Online
  • Ziyaretçi: 125
  • Üye: 0
  • Toplam: 125

Detaylı İstatistikler