Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Frantz Fanon'un perspektifinden Kwame Nkrumahquot123nın Ganaquot123sında post kolonyal devlet ve liderlik

Diğer Başlık: Postcolonial statehood and leadership in Nkrumah's Ghana from Fanon's perspective

Oluşturulma Tarihi: 2016

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Uluslararası ilişkiler, SİYASET BİLİMİ,

Yazar(lar): CAMARA, Nyimasata (Yazar),

Emeği Geçen(ler): ÜNLÜ, R.Barış (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Afrika Çalışmaları Bilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2016 Yayınlandığı Sayfalar: 134 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Devlet, Liderlik, Kwame Nkrumah, Post-kolonyal, Gelişme, Gana, Statehood, Leadership, Kwame Nkrumah, Post-colonial, Development, Ghana.Özet

   Bu tez sömürgecilik mirasının uzantılarını ve bunların devlet dinamiklerini ve kavramını ve Nkrumah'nın Gana'da dokuz yıl süren liderliğini nasıl etkilediğini araştırır. Altın Sahili'nin (Gana) sömürgecilik tarihine ve Nkrumah'nın gelişme ve bütünleşmeye yönelik yayılmacı politikalarına dayanarak, bağımsızlık sonrası ekonomik, siyasi ve kültürel sorunları inceler. Bu araştırma, Frantz Fanon gibi üçüncü dünya aydınlarının ve post-kolonyal ve bağımlılık okullarının bir parçası olanların perspektiflerinden yararlanmıştır. Araştırma, devlet yapıları ve yönetişim aygıtı kavramlarını sömürgeciliğin kalıntıları olarak; emperyalizm ve neo-kolonyalizm (yeni sömürgecilik), yeniden kabilecilik (re-tribalism), klientalizm (kayırmacılık) ve yabancılaşma, despotizm (istibdat), otoriterizm gibi baskı süreçlerini, bir liderin modernleşme düşüncesini ve milli kültür yoksunluğunu Gana'daki ilerlemeye ve sürdürülebilir insani gelişmeye karşı bazı büyük engeller olarak tanımlar. Bu çalışma, Gana konusunda da belirtildiği üzere post-kolonyal Afrika'daki en büyük sorunun genel olarak yabancılaşmanın bir meselesi olduğu sonucuna varır. 


Abstract


   This thesis investigates the extent of colonial legacies and how they impact the dynamics and the concept of statehood and Nkrumah's nine year leadership in Ghana. It analyzes the post-independence economic, political and cultural problems, making reference to the general colonial history of the Gold Coast (Ghana), and Nkrumah's expansionist ideas for development and integration. The research benefitted from the perspectives of third world scholars such as Frantz Fanon, and those affiliated with the post-colonial and dependency schools. The research identifies aspects of the State structures and apparatus of governance as residues of colonialism; and repressive processes such as imperialism and neo-colonialism, re-tribalism, clientelism and alienation, despotism, authoritarianism, the modernizing mentality of the leader and the lack of national culture as some major hindrances to development and sustainable human advancement in Ghana. The research concludes that one major problem in post-colonial Africa as was manifested in the case of Ghana was generally the problem of alienation.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31495
 • Online
  • Ziyaretçi: 248
  • Üye: 0
  • Toplam: 248

Detaylı İstatistikler