Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Siber uzamın güvenlikleştirilmesi söylemi: Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği örnekleri

Diğer Başlık: Security discourse of cyberspace: examples of Turkey, USA and European Union

Oluşturulma Tarihi: 2012

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Doktora

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): GENEL KONULAR, SOSYAL BİLİMLER (GENEL),

Yazar(lar): Ünal, Sevda (Yazar),

Emeği Geçen(ler): BAŞARAN ÖZDEMİR, Funda (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2012 Yayınlandığı Sayfalar: 377 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Siber güvenlik, güvenlikleştirme, risk toplumu, eleştirel söylem analizi, gözetim, cyber security, securitization, risk society, critical discourse analysis, surveillance.


Özet

Enformasyon ve iletişim teknolojilerinin güvenliğine ilişkin sorunlar ve bu teknolojilerin toplumsal alandaki etkisi siber uzamın güvenliğine ilişkin yeni risk ve tehdit tanımlamalarını da beraberinde getirmiştir. Bu risk ve tehditler siber uzama yönelik güvenlikleştirme söyleminin inşasının temel argümanları olmuştur. Geleneksel uzamlardan farklı olan siber uzam kaynaklı ve siber uzama yönelik risk ve tehditlerin ulusal güvenlik kapsamında ele alınmasıyla konu siyasi alana taşınmış böylece güvenlikleştirme söyleminin ilk adımı atılmıştır.Çalışmada risk ve tehdit kavramsallaştırmalarından yola çıkılarak siber uzama yönelik güvenlikleştirici bir söylemin inşası ve böylece uzamın militarize edilmesi, denetim ve gözetimin meşrulaştırılması sorunu kamu politikalarıyla etkileşim içerisinde ele alınmıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği, ABD ve Türkiye’nin siber güvenlik politika belgeleri analiz edilmiştir. Belgeler Norman Fairclough’un eleştirel söylem analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ABD’nin siber güvenlik söyleminin militarist özellikler taşıdığı, böylece denetim, gözetim ve kontrolün meşrulaştırıldığı, AB söyleminde insan hak ve özgürlüklerini ön plana çıkmakla birlikte güvenlikleştirme yolunda önemli adımlar atıldığı, Türkiye’nin söyleminin ise hem ABD hem de AB’den izler taşıyan hibrid bir yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir.

Abstract

Issues related to the security of information and communication technologies bring together new risk and threat definitions about the security of cyberspace. These new risk and threat definitions has led to the construction of cyber securitization discourse. These risks and threats have been the main arguments for the construction of cyber securitization discourse. By taking risks and threats to and through cyber space within the concept of national security, cyber security issue has moved into the political arena. Thus the first step of securitization discourse was taken.In this study, based on the conceptualization of risk and threat, construction of a cyber securitization discourse, thus issue of the militarization of cyberspace, legitimization of control and surveillance was discussed by the interaction of public policy. In this context, US, EU and Turkey’s policy documents was analyzed by the method of Norman Fairclough’s critical discourse analysis. The research concludes that US cyber security discourse carries militaristic properties, thus control and surveillance is legitimated. At Eu discourse human rights and freedoms come into prominence. But EU discourse also carries properties of securitization. Turkey’s cyber security discourse carries both the traces of US and EU discourse. Therefore it can be referred as a hybrid discourse.


İçindekiler



Açıklamalar



Haklar



Notlar



Kaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31467
 • Online
  • Ziyaretçi: 105
  • Üye: 0
  • Toplam: 105

Detaylı İstatistikler