Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Testiküler Sperm Ekstraksiyon (TESE) sonrası seminifer tübülüslerde spermatogenik hücre varlığının araştırılması

Diğer Başlık: Investigation of presence of spermatogenic cells in post Testicular Sperm Extraction (TESE) material

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Raporlar

Alt Tür: Proje Raporu

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): BİLİM,

Yazar(lar):

Emeği Geçen(ler): Afshani, Masoud (Araştırma Sorumlusu), KAPLANOĞLU, İskender (Araştırma Sorumlusu), ÇINAR, Özgür (Proje Yürütücüsü),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 13 s. Yayın Niteleme Bilgileri: 15L0230006


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar KelimelerÖzet

Spermatozoonlar seminifer tübülüslerde öncül hücreleri olan spermatogoniyum adıverilen kök hücrelerden, spermatogenez olarak adlandırılan bir sürecin sonundaoluşurlar. Spermatogoniyumlardan primer spermatositler ve bunlardan birbiriniizleyen iki mayoz bölünme sonucunda da spermatit oluşur. Bu hücrelerspermiyogenez adı verilen bir dizi değişim sonucu olgun spermatozoon halinegelir. Bu değişim boyunca, farklı olgunlaşma aşamasına özgün çeşitli proteinlerinekspresyonları da izlenebilmektedir. Bu proteinler seminifer tübülüslerdekispermatogenik kök hücrelerin varlığının saptanmasına ve farklanmasınınizlenmesinde kullanılabilmektedir.Azoospermi olguları erkek infertilitesinin %10-15’ini ve dolayısıyla tüm infertiliteolgularının %1’ini oluşturmaktadır. Azoospermiye bağlı infertilite olgularındaspermatozoon, TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) işlemi sonrasında eldeedilmektedir. TESE işleminden sonra arta kalan seminifer tübülüs parçaları iseusulüne uygun bir şekilde atılmaktadır.Bu çalışmada, azoospermik olgulara uygulanan TESE işlemi sonrasında atılacakolan seminifer tübülüslerde, spermatogenik seriye ait hücrelerin kalıp kalmadığınıngösterilmesi amaçlandı ve bu doğrultuda spermatogenik kök hücrelere aitbelirteçler olan Anti-DDX4, Anti-MAGEA4, Anti-SSEA4 ve Anti-OCT4immünohistokimya ve immünfluoresan yöntemleriyle işaretlenip değerlendirildi.Yapılan incelemeler sonucunda çeşitli olgunlaşma aşamalarında spermatozoonöncülü hücrelerin bu atılan dokular içinde kaldığı gösterildi.Yapılan bu proje, i) zaten kısıtlı sayıda bulunan bu önemli hücrelerin, rutinuygulamalarla TESE işlemi sonrası kalan dokunun atılması münasebetiylekaybedildiğini, ii) bu hücrelerin toplanıp dondurulması ve/veya olgunlaştırılmasınıkonu edecek başka çalışmalara yol gösterici olması bakımından büyük önemtaşımaktadır.

Abstract

Spermatozoa consist of spermatogonial stem cells inside the seminiferous tubulesvia a process known as spermatogenezis. These precursor cells turn tospermatogonia after puberty and subsequently change to primary spermatocyte,secondary spermatocyte and then round spermatid, respectively. Eventually,spermatid turn into the mature spermatozoon with a process called spermiogenesis.During these changes, stage specific protein expressions can be detected. Theseproteins can be used to distinguish the presence and monitoring the differentiationprocess from spermatogonial stem cells to spermatozoa.Spermatozoa in patients with azoospermia can be collected via TESE (TesticularSperm Extraction) a method based on the collecting these cells after a surgicaltechnique. After this procedure the remaining parts of the seminiferous tubules areroutinely discarded.The aim of this study is to detect and monitor spermatogenic cells by applyingspermatogonial stem cell markers including Anti-DDX4, Anti-MAGEA4, Anti-SSEA4 and Anti-OCT4 with immunhistochemistry and/or immunofluoresence toidentify and characterize the potential presence of spermatogonial stem cells inpost TESE seminiferous tubules from azoospermic patients. We found thatspermatogenic cells have been discarded during this routine application.This project has a great importance since i) it is underlying the lose of theseprecious cells during routine TESE applications, ii) it shows the necessity ofadvance studies focusing on the establishment of methods to obtain, freeze andmature those cells for further treatment applications.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31467
 • Online
  • Ziyaretçi: 213
  • Üye: 0
  • Toplam: 213

Detaylı İstatistikler