Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Steganografi ile bilgi güvenliği

Diğer Başlık: Information security by steganography

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): TEKNOLOJİ, BİLİM,

Yazar(lar): GANBAT, Batmunkh (Yazar),

Emeği Geçen(ler): GÜNDÜÇ, Semra (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 49 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

 Steganografi,  Bilgi Güvenliği,  Güvenli Veri İletişimi,  Görüntü Steganografi,  Ses Steganografi,  Metin Steganografi, LSB , JPEG steganografi , Steganography, Information Security,  Secure Data Communication,  Image Steganography,  Audio Steganography, Text Steganography, LSB, JPEG Steganography 


Özet

Çağımızda internet kullanımın yaygınlaşmasıyla artmakta olan veri alışverişi ve paylaşımlarını çeşitli yöntemleriyle daha güvenilir hale getirilmeye çalışılmaktadır. İnsanlar ve kurumlar arası bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla steganografi hakkında çok sayıda literatür bulunmaktadır. Bu çalışmada bu  literatürleri derleyerek günlük bilgi güvenliği için Metin, Görüntü ve Ses steganografi yöntemleri incelenecek ve resim dosyası  içerisine resim, düz metin saklamak için bir yazılım geliştirilmiştir. Haberleşme güvenliğinin sağlamasının yanında bilgi güvenliğinin de sağlanması için AES şifreleme seçenekleri geliştirilen yazılım içerisinde sunulmuştur. Geliştiren yazılımda bir anahtar yardımıyla, belirlenen JPEG ve BMP  dosyaları içerisine LSB  modifikasyonu yöntemiyle rastgele saklama gerçekleştirmektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen yazılım ile hem iletişim hem de veri gizliliği sağlanabilmiştir. 

Abstract

In this age of widely increased usage of Internet, data exchange and sharing have been challenged by different methods to bring it into more reliable form. Many literatures about steganography, which are for the purpose of ensuring the information security between individuals and institutions, can be found. In this study, by compiling those literatures, Text, Image and Audio steganography methods will be examined and a software have been developed to store stego image and flat Text into cover image for daily information security. In order to provide communication safety beside information security, different options of encryption as AES have been presented in the developed software. In the developed software, random storage performs with LSB modification method inside JPEG and BMP files which are stated with the aid of a key. With the software developed in this thesis study, both communication and data security are achieved. 


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31566
 • Online
  • Ziyaretçi: 72
  • Üye: 0
  • Toplam: 72

Detaylı İstatistikler