Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Batı Afrika’da ulus ötesi güvenlik sorunları: Nijerya örneği

Diğer Başlık: Transnational security challenges in West Africa: Care of Nigeria

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Uluslararası ilişkiler, SİYASET BİLİMİ, SOSYAL BİLİMLER (GENEL),

Yazar(lar): TAVARES, Ronísia Ariete Almeida (Yazar),

Emeği Geçen(ler): FIRAT, Melek M. (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 156 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Güvenlik, Bölgesel Güvenlik, Ulusötesi Organize Suç, Terörizm, Nijeria., Security, Regional Security, Transnational Organized Crime, Terrorism, Nigeria. 


Özet

Bu tez, ulusötesi güvenlik sorunlarının Batı Afrika, özellikle de bu sorunların çoğalma alanı ve bölgedeki büyük jeopolitik ve jeoekonomik oyuncu olan Nijerya düzeyinde eleştirel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Sözü edilen bölge, uyuşturucu kaçakçılığı, küçük ve hafif silahların yayılması, insan kaçakçılığı gibi ulusötesi organize suçlarla karşı karşıya kalarak acil ve kararlı karşı önlemlere ihtiyaç duymasının yanı sıra, siber-suç, deniz korsanlığı ve etno-dinsel çatışmalarla da suç, terörizm ve ayaklanma temelinde ağır sorunlarla baş etmeye çalışmaktadır. Derin bir tarihsel arka planla beraber bu durum, devlet düzeyinde kendi kaderini tayin etmeyi, uluslararası düzeyde ise bölgesel bütünleşmeyi tehlikeye atan bir güvensizlik iklimi yaymaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklara dayanılarak hazırlanan bu tez, Batı Afrika’da kalıcı güvenliğin nasıl geliştirileceğine dair öneriler sunmak amacıyla, mevcut bütüncül siyasi karşılıkların çerçevesine yönelik bir incelemeye rehberlik edecek iki hipotezi tanımlamak amacı gütmektedir. 

Abstract

The research thesis is a critical assessment of Transnational Security Challenges’ concerning level in West Africa, particularly regarding the case of Nigeria, the key area of proliferation and as major geopolitical and geoeconomic player of the region. The addressed realm, which demands urgently decisive countermeasures, is daily confronted by the effects of Transnational Organized Crime, such as drug trafficking, proliferation of small and light weapons, trafficking in persons, besides cyber-crime, maritime piracy, and ethno-religious conflicts, yielding an acute scenario of criminality, terrorism and insurgency. With deep historical backgrounds, the context in issue contributes to spread a climate of insecurity, which puts in jeopardy selfdetermination, at state level, and integrity of the region as a whole, at the international level. The study relies on primary and secondary resources, to define two hypotheses that guide the investigation towards a framework of impact and current political responses, to further present possible recommendations on how to improve enduring security in West Africa. 


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31566
 • Online
  • Ziyaretçi: 101
  • Üye: 0
  • Toplam: 101

Detaylı İstatistikler