Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Dual dönüşümler ve geometrik uygulamaları

Diğer Başlık: Dual transformations and their geometric applications

Oluşturulma Tarihi: 2011

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Matematik, BİLİM,

Yazar(lar): BİÇER, Gülsüm (Yazar),

Emeği Geçen(ler): YAYLI, Yusuf (Tez Danışmanı), LOPEZ, Rafael (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2011 Yayınlandığı Sayfalar: 65 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Dual dönü³üm, Görü³ açs, Lorentz-Minkowski uzaynda ortogonal eksenler, Dual transformation, Visual angle, Orthogonal axes in Lorentz-Minkowski space.


Özet

Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, n boyutlu Lorentz-Minkowski uzayında temel kavramlar verilmiş, iki vektör arasındaki açı tanımlanmış ve bu uzaya ait izometrilerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, izometrik uzaylar arasında bir dual dönüşüm tanımlanmıştır. Bu sayede Öklid uzayındaki bir ortogonal matristen Lorentz-Minkowski uzayında bir yarı ortogonal matris ve Lorentz-Minkowski uzayındaki bir yarı ortogonal matristen Öklid uzayında bir ortogonal matris elde edilmiştir.Dördüncü bölümde, dual dönüşümlerin geometrik uygulamaları yer alır. Görüş açısı kavramı tanımlanarak örnekler verilmiştir. Bu sayede Öklid uzayındaki ve Lorentz-Minkowski uzayındaki ortogonal eksenler incelenmiştir.

Abstract

This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In chapter two, the basic concepts of n dimensional Lorentz-Minkowski space are given, the angle between two vectors is defined and isometries of this space are mentioned.In chapter three, dual transformation between isometric spaces is defined. By this means, a semi-orthogonal matrix in Minkowski space is obtained from an orthogonal matrix in Euclidean space and an orthogonal matrix in Euclidean space is obtained from a semi-orthogonal matrix in Minkowski space.Finally in chapter four, geometric applications of dual transformations take place. Examples are given by defining the concept of visual angle. By this means, orthogonal axes in Euclidean space and in Lorentz-Minkowski space are examined.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31495
 • Online
  • Ziyaretçi: 140
  • Üye: 0
  • Toplam: 140

Detaylı İstatistikler