Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

IV-A grubu yarıiletken yüzeyleri üzerine tutunan organik moleküllerin atomik ve elektronik özellikleri

Diğer Başlık: Atomic and electronic properties of organic molecules adsorbed on group IV-A semiconductor surfaces

Oluşturulma Tarihi: 2011

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Doktora

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): BİLİM, Fizik,

Yazar(lar): KADEROĞLU, Çağıl (Yazar),

Emeği Geçen(ler): ALKAN, Bora (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2011 Yayınlandığı Sayfalar: 96 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Silisyum, furan, tert-butanol, allilamin, ab-initio, yoğunluk fonksiyonel teori, sanki-potansiyel, tutunma, atomik yapı, elektronik bant yapısı, Silicon, furan, tert-butanol, allylamine, ab-initio, density functional theory, pseudo-potential, adsorption, atomic structure, electronic band structure.


Özet

Bu tez çalışmasında, teknolojik uygulamalar bakımından oldukça önemli olan, furan (C4H4O), tert-butanol (C4H10O) ve allilamin (C3H5NH2) moleküllerinin, temiz Si(001) yüzeyine tek katman halinde büyütülmesi ile oluşan sistemler, ab-initio yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ile incelenmiştir. Bu amaçla, moleküllerin yüzeydeki kararlı bağlanma mekanizmaları moleküler düzeyde belirlenmiş ve oluşan yeni sistemlerin yapısal ve elektronik özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

Abstract

In this thesis, the systems, formed by adsorption of furan (C4H4O), tert-butanol (C4H10O) and allylamine (C3H5NH2) molecules on clean Si(001) surface as one monolayer, which have a great importance in technological applications, have been studied using ab-initio density functional theory (DFT). To this end, the stable binding mechanisms on surfaces have been determined in molecular level, and structural and electronical properties of new systems have been considered in detail.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31495
 • Online
  • Ziyaretçi: 138
  • Üye: 0
  • Toplam: 138

Detaylı İstatistikler