Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Richard Swinburne'de kötülük problemi

Diğer Başlık: The problem of evil in Richard Swinburne

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Felsefe (Genel),

Yazar(lar): ARSLAN, Emine (Yazar),

Emeği Geçen(ler): REÇBER, Mehmet Sait (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Din Felsefesi Bilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 136 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Tanrı, Kötülük, Kötülük Problemi, Teodise, Özgür İrade,  God, Evil, The Problem of Evil, Theodicy, Free Will.


Özet

Tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, genel anlamda kötülük problemi ile ona karşı geliştirilen savunma ve teodiselerin ne anlama geldiği üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Swinburne'ün Tanrı ve kötülük anlayışı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise öncelikle, onun Tanrı ve kötülük anlayışına bağlı olarak kötülük problemine yaklaşımı incelenmiştir. Sonrasında "daha büyük iyi" savunmasını temel alan teodisesi ele alınmıştır. Bu savunmaya göre, Tanrı bazı iyi amaçlarını, onları bir süreliğine ertelemeden ya da kötülüğün oluşmasına izin vermeden gerçekleştiremezdi. Swinburne'ün bu yaklaşımı temel alan teodisesini incelemek için, Tanrı'nın yaratmadaki iyi amaçlarının neler olduğu ve o iyi amaçlara ulaşmada sırasıyla ahlakî ve doğal kötülüğün işlevinin ne olduğu açıklanmıştır. Son olarak, Swinburne'ün Tanrı'nın bazı iyi amaçlarını gerçekleştirmek için kötü durumlara izin vermeye hakkının olduğu iddiası üzerinde durulmuş ve bu yaklaşımın felsefi tutarlılığı ve değeri irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Swinburne'ün teodisesi üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.

Abstract

This thesis consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. In the introductory part, the problem of evil and the responses to it, which are known as defenses and theodicies, are defined and examined. In chapter one, Swinburne's understanding of God and evil is discussed. In chapter two, firstly, Swinburne's approach to the problem of evil is presented in the context of his understanding of God and evil; then, his theodicy in terms of "greater good defense" is examined. On his view, God could not achieve some of his good purposes except by means of a delay them or except by means of allowing evil to occur. Thus, to examine his theodicy we have analyzed, what is God's good goals in creation and the functions of moral and natural evil to achieve these goals in his thought. And, finally, Swinburne's claim that God has a right to permit evil in order to achieve his good goals. The concluding part provides an overall evaluation Swinburne's theodicy.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 4
  • Toplam: 31544
 • Online
  • Ziyaretçi: 123
  • Üye: 0
  • Toplam: 123

Detaylı İstatistikler