Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Büyük Sovyet Ansiklopedisi’nde Türkler

Diğer Başlık: The Turks in the Great Soviet Encyclopedia

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri

Tür: Tez

Alt Tür: Yüksek Lisans Tezi

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): SOSYAL BİLİMLER (GENEL),

Yazar(lar): SHARLAK, Yevgeniya (Yazar),

Emeği Geçen(ler): GÜNDOĞDU, Abdullah (Tez Danışmanı),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü (Genel Türk Tarihi) Anabilim Dalı Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2017 Yayınlandığı Sayfalar: 196 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Büyük Sovyet Ansiklopedisi, Rus-Türk İlişkileri, The Great Soviet Encyclopedia, Russian-Turkish Relationships.


Özet

Bu tez çalışmasında, ilk basımı 1926’da yayımlanmaya başlayan SovyetlerBirliği’nin en geniş kapsamlı bilgi kaynağı olan Büyük Sovyet Ansiklopedisi’nin1949-1957 arası yayımlanan ikinci baskısındaki 51 cilt taranmıştır. Bu çalışmadaamaç, Çarlık Rusya’sının geleneksel Rus siyasi çizgisinden farklı bir çerçevedendünyaya ve Türkiye’ye baktığını ilan eden Sovyetler Birliği devletinin artık yenisistemi oturtmaya başladığı ve dünyanın iki kutuplu hale gelmeye başladığı1950’lerin ortasında devlet kontrolündeki bir ansiklopedide Türklere ilişkin konularanasıl bakıldığının ortaya konulmasıdır.

Abstract

The Great Soviet Encyclopedia was one of the most comprehensive source of theSoviet Union and the world. In this thesis 51 volumes of the second edition ofthe Great Soviet Encyclopedia, published during the years of 1949-57, wasexamined. The objectives of this study are to present and examine the Sovietapproach, which viewed the world and the Turks from a different angle than the oldtraditional Russian political views, towards Turks and Turkey during the 1950’s.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 4
  • Toplam: 31544
 • Online
  • Ziyaretçi: 113
  • Üye: 0
  • Toplam: 113

Detaylı İstatistikler