Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Belgelerle Türk Kütüphanecilik Tarihi (1960-1980): Retrospektif Bir Değerlendirme (II)

Oluşturulma Tarihi: 2017

Niteleme Bilgileri


Yayınlayan: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yayın Adı: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Yayın Yeri: Erzurum Yayın Tarihi: 26-06-2017 Sayı: 1 Cilt: 21 Yayınlandığı Sayfalar: 71-95


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

kütüphanecilik, kütüphanecilik eğitimi, standartlar, Türkiye’de kütüphanecilik tarihi

librarianship, library education, standards, history of librarianship in Turkey


Özet

20 yıllık bu dönemin ayrı olarak ele alınıp incelenmesinin en önemi nedenleri arasında Kütüphanecilik eğitiminin üniversite düzeyinde iki üniversitede daha başlatılması, kütüphanecilik alanındaki standartlaşma ve işbirliği faaliyetleri, yeni anayasanın meslek üzerindeki etkileri sayılabilir. Ayrıca 1960-1980 yılları arasında I., II. ve III. Beş Yıllık Kalkınma Planı faaliyetlerinin kütüphaneciliğimizi ilgilendiren maddeleri ve bu konuya yönelik girişimler de çalışmada belgeler ve diğer kaynaklar irdelenerek açıklanmaktadır.

Abstract

Among the most important reasons why this 20 years period was separately handled and examined, we can count initiation of librarianship education in two more universities at university level, standardization and cooperation activities in the field of librarianship and effects of new basic law on profession. Besides, the items related with librarianship at first, second and third five-year development plans between 1960 and 1980 and interventions related with this issue are explained in the study by examination of documents and other sources.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 1
  • Toplam: 31552
 • Online
  • Ziyaretçi: 185
  • Üye: 0
  • Toplam: 185

Detaylı İstatistikler