Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Özel Arşivlerin Gelişimi ve Avustralya Örneği

Oluşturulma Tarihi: 01-05-2018

Niteleme Bilgileri

Tür: Kitap İçinde Bölüm

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Konu(lar): Özel kütüphaneler, Devlet bilgisi, Bilgi hizmetleri. Bilgi merkezleri,

Yazar(lar): Özkol, İhsan (Yazar),

Emeği Geçen(ler): ANAMERİÇ, HAKAN (Editör), DOĞAN, KORCAN (Editör),


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Yayın Adı: Uluslararası Perspektiften Özel Arşivler Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 01-05-2018 Yayınlandığı Sayfalar: 117


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Özel arşiv, Arşiv tarihi, Anadolu arşivleri, Asur arşivleri, Avustralya


Özet

Arşiv kurumları, uluslararası literatürde güvenilir bilimsel ve kültürel belleğinileticileri olarak kabul görmekteyken, özel arşivlerin bahsedilen süreçte, resmîarşiv kurumlarını bütünleyecek unsurlar olarak yeterince ele alınmadığıgözlemlenmiştir. Antik çağdan günümüze dek arşivlerin tarihsel misyonununsüregeldiği, yönetim süreçlerinde gerçekleşen yapısal dönüşümlerle birliktehedef kitlesinin ve koleksiyon içeriğinin nicelik olarak artmaya devam ettiği,hizmet anlayışında ise yeni paradigmaların ortaya çıkmaya başladığıgörülmektedir. Ülkemizde olduğu gibi zengin içeriğe sahip kamu arşivleri veözel arşivlerde yapılandırma çalışmalarının devam ediyor oluşu, birincidereceden kanıt niteliği taşıyan bu içeriklerin birlikte ele alınmasıçerçevesinde konuyu daha önemli hale getirmektedir. Çalışmada, arşivcilikalanında küresel ölçekte başarılı çalışmalar yürütmekte olduğu bilinenülkelerden Avustralya’nın, özel arşivler konusundaki yaklaşımı irdelenmiş,ülkemizin mevcut sosyal ve idari yapısını da ele alarak bu yaklaşımekseninde öneriler sunulması amaçlanmıştır.


İçindekilerAçıklamalar

Uluslararası Perspektiften Özel Arşivler kitabı içinde


HaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31566
 • Online
  • Ziyaretçi: 78
  • Üye: 0
  • Toplam: 78

Detaylı İstatistikler