Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Türkiye’de Sulak Alanlar

Oluşturulma Tarihi:

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Yazar(lar): Yıldız Karakoç, Duygu (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2019 Yayınlandığı Sayfalar: 18 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Sulak Alanlar, bozulma, kirlilik, rehabilitasyon, Türkiye

Wetlands, deterioration, pollution, rehabilitation, Turkey. 


Özet

Yanlış kararlar ve politikalar neticesinde ekolojik ve ekonomik özelliklerini yitirmekte olan sulak alanların kaybı dünya genelinde giderek artmaktadır. Yaşam için vazgeçilmez olan suyun kıtlaştığı ve paylaşımının su savaşlarına neden olabilecek büyük sorunlara yol açabileceği uyarıları dikkate alınırsa, sulak alanların varlığını sürdürmesi elzemdir. O halde, sulak alanların öncelikle korunması, mümkün olmadıysa kayıpların rehabilite edilerek eski haline getirilmesi gerekmektedir. Koruma ve onarım politikalarının başarılı olması ise bilişsel aşamada, karar alımında ve uygulamada ekosistemin devamlılığını ve dengesini gözeten bir bakış açısını gerekli kılar. Ancak dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin iktidarı ekolojik ve toplumsal boyutların arka plana atılmasına neden olmuştur.

Abstract

The wetland loss that is losing the ecological and economic functions due to the wrong decisions and policies, is increasing worldwide. It is essential to maintain the existence of wetlands if it is taken into account that the water that is indispensable for life and sharing can lead to major problems that could lead to water wars. If it is not possible to protect wetlands in the first place, then losses should be rehabilitated and restored. The success of conservation and restoration policies requires a perspective that considers the continuity and balance of the ecosystem in the cognitive phase, in decisionmaking and in practice. However, as in the whole world, the power of the economy in Turkey has caused the ecological and social dimensions to be ignored


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31566
 • Online
  • Ziyaretçi: 98
  • Üye: 0
  • Toplam: 98

Detaylı İstatistikler