Bu kaydın yasal hükümlere uygun olmadığını düşünüyorsanız lütfen sayfa sonundaki Hata Bildir bağlantısını takip ederek bildirimde bulununuz. Kayıtlar ilgili üniversite yöneticileri tarafından eklenmektedir. Nadiren de olsa kayıtlarla ilgili hatalar oluşabilmektedir. MİTOS internet üzerindeki herhangi bir ödev sitesi değildir!

Avrupa Birliği Doğa Koruma Politikalarında Bütünleşme

Oluşturulma Tarihi:

Niteleme Bilgileri

Tür: Makale

Yayınlanma Durumu: Yayınlanmış

Dosya Biçimi: PDF

Dil: Türkçe

Yazar(lar): Sencer Çörtoğlu, Feza (Yazar),

Emeği Geçen(ler):


Yayınlayan: Ankara Üniversitesi Yayın Yeri: Ankara Yayın Tarihi: 2019 Yayınlandığı Sayfalar: 21 s.


Dosya:
file show file
Görüntüle
download file
Kaydet

Anahtar Kelimeler

Avrupa Birliği, Doğa Koruma Politikaları, Bütünleşme 

European Union, Nature Protection Policy, Integration


Özet

Biyolojik çeşitlilikte süregelen kayıplar AB Doğa Koruma Politikalarının etkinliğinin gözden geçirilmesine neden olmakta ve AB tarafından yapılan değerlendirmeler de bu konuda yaşanılan sorunların en başta gelenlerinden birisi olarak doğa koruma politikasının diğer ilgili sektörel politikalarla bütünleşmesi gösterilmektedir. Son yıllarda AB’de Çevre Politikasının Bütünleşmesi (ÇPB) konusunda yapılan girişimlere rağmen henüz doğa koruma alanında istenilen sonuçlara ulaşılamamıştır. Bu durum AB’de doğa koruma alanında bütünleşmenin ÇPB’nin bir alt kategorisi olarak daha da gelişmesine yol açmıştır. Bu artan farkındalık sonucunda bütünleşme doğa koruma ile ilgili tüm strateji ve eylem planlarında kendine yer bulabilmekte ve AB için çok önemli bir koruma aracı olan Natura 2000 alanlarının yönetiminde de etkileri görülmektedir.


Abstract

  The ongoing losses in biological diversity have led the EU to asses its Nature Protection Policies and the evaluations have proved the fact that one of the most important problem is the inadequate integration of the nature protection policy with other sectoral policies. Although there have been major developments in the EU for the Environmental Policy Integration (EPI) in recent years, the effectiveness in nature protection area has not been accomplished yet. This situation has caused the evolution of the integration of nature protection area as the sub sector of EPI. As a result of raising awareness, integration can find a place for itself in all strategies and action plans relating to nature protection and its effects can also be seen on the management of Natura 2000 areas that are very important preservation instruments for the EU.


İçindekilerAçıklamalarHaklarNotlarKaynakça


Atıf Yapanlar

Gözat Sayfasına Dön

 

Sosyal Medya ve Araçlar

İstatistikler

 • Kayıt
  • Bu ay: 0
  • Toplam: 31566
 • Online
  • Ziyaretçi: 106
  • Üye: 0
  • Toplam: 106

Detaylı İstatistikler